Топ 14 поведенчески проблемa при котките

котка драска диван Снимка: iStock

К олкото и да обожаваме гальовните си домашни животни и дори да им се възхищаваме, понякога съжителството с тях може да е истинско предизвикателство. Тези приятели имат собствено виждане за света, природата им е доста дива и често ни разочароват с поведението си. Кои са най-честите поведенчески проблеми, с които можете да се сблъскате и кои биха могли да са решенията - разглеждаме в тази статия!

1. Драскане

Това е естествен инстинкт при мъркащите приятели. Те го правят, за да наострят ноктите си, да се разтегнат,  да маркират територия или просто когато си играят. Това, обаче, е унищожително за мебелите, килимите, завесите, дрехите ви и изобщо всичко, до което ноктите на котката ви се закачат. Няма как да отучите домашния си любимец си от драскането, но и не трябва, защото това е естествено котешко поведение.

котка с главата надолуСнимка: iStock

За да се справите със ситуацията ви трябва драскалка (или няколко, които можете да разположите в различни стаи), котешко дърво и играчки. Винаги, когато мъркащият ви приятел се отправи с бодра крачка към страните на дивана, за да наточи ноктите си – веднага го пренасочете към драскалката. Как става това? Извикайте го или спечелете неговото внимание по начин, който работи при него, застанете до драскалката и започнете вие да драскате с нокти по нея. Гальовният пакостник няма да остане безразличен към звука и бързо ще се насочи към нея.

Dogsandcats.bg

Много важно – когато видите, че котката ви идва към драскалката, махнете ръката си, тъй като тя ще започне яростно да точи ноктите си, и може да ви надраска доста сериозно. В тази ситуация мяукащите приятели биха могли да са доста свирепи и диви, дори да се покатерят върху този аксесоар, така че колкото по-далеч са ръцете ви – толкова по-добре за вас.

Винаги когато мяукащият приятел се насочи към игра с мебел или нещо, което не е предназначено за това – хвърляйте към него играчка.

Така постепенно ще се свикне, че мебелите не са мястото, на което трябва да точи ноктите си. Факт е, че това обучение изисква време и усилия от ваша страна, но резултатът си заслужава.

2. Котката не използва котешката тоалетна

Проблемът с котешката тоалетна се среща често. Обикновено причините за това са:

  • Котката ви не харесва тоалетната или постелката
  • Мястото е неподходящо
  • Стрес или страх от нещо друго
  • Мръсна тоалетна

В зависимост каква е причината за проблема, решенията са различни, но основната им съставка е експериментиране. Опитайте да смените местоположението. Ще се изненадате как, дори с малка промяна в позицията на тоалетната – 20 см наляво, където има повече светлина и простор, котката ви може да се чувства комфортно. Постелката също е много важна. Съществуват различни видове, но основната препоръка е – тя да не е ароматизирана. Мяукащите приятели имат изключително развито обоняние и миризмите силно ги смущават. Никой собственик не иска къщата му да мирише на котешка тоалетна, но и не бива да притискаме котката си към постелка, която е силно ароматизирана.

И последно – тоалетните трябва да се почистват всеки ден. Дори, ако имате възможност по два пъти на ден. Колкото по-чиста и поддържана е котешката тоалетна, толкова по-малък е шансът темпераментният ви приятел да я използва и харесва.

Къде да поставя котешката тоалетна

3. Игра нощем

Предвид че мяукащите животни най-вероятно спят през по-голямата част от деня, защото са сами у дома и им е скучно, логично – те будуват нощем. Това като цяло не е лошо, но всички знаем, че тези приятели - въпреки грацията си – са способни да превърнат жилището ви в бойно поле и да нарушат съня ви. За да си гарантирате сън и спокойствие през нощта – поиграйте вечер с мяукащия си приятел. Така хем ще го поизморите, хем той ще си набави необходимата доза емоции, близост с вас и забавление и може би ще е по-спокоен през нощта.

Също така – не забравяйте да му оставите малко суха храна, както и чиста вода за пиене.

Котката ми ме събужда през нощта - как да се справя

4. Маркиране на територия с урина

За наш ужас, котките маркират територия като уринират разни предмети и места в дома ни. Това може да се случи, ако са стресирани, имат конфрикт с друг домашен любимец, настъпили са промени в рутината и не на последно място - разгонване на мъжки котарак, ако не е кастриран. По принцип е добре извършите процедурата преди да настъпи първото разгонване, за да спестите излишни емоции на мяукащия ви приятел и чистене от ваша страна.

Все пак, в случай че се сблъскате с маркирането - е важно да почистите местата с ензимен препарат, който можете да откриете в зоомагазините. По този начин ще изкорените миризмата. Винаги съществува риск от повторно маркиране на същото място, ако мяукащият ви приятел все още надушва урина.

Как да почистим котешката урина

5. Често и силно мяукане

котка мяукаСнимка: Pixabay

Мяукането е насочено основно към хората. Котките мяукат, за да поздравят, да привлекат внимание или да поискат храна.

По принцип не е препоръчително да слушате котката си и да изпълнявате всичко което тя иска точно когато мяука.

Колкото и да ни става жал и да не можем да се сдържим – ако в този момент угодите на капризите на мяукащия ви приятел – той ще се научи, че мяукането е начин, по който той спечелва внимание или се домогва до това, което иска.

Ако котката ви мяука за храна, въпреки че не е момент за хранене – изчакайте известно време да спре да мяука и да се успокои и чак тогава дайте храна. Разбира се, ако мяукането е съпроводено от други състояния и котката ви видимо изглежда болна или изпитва болка – потърсете ветеринарен лекар.

6. Натрапчиво поведение

Натрапчивото поведение се изразява в това, че вашата котка прави дадено нещо отново и отново – гризе кабелите ви, драска по вратите, играе си с определени предмети, които не са за това, досажда ви докато работите и т.н. Факт е, че понякога възпитанието и животът с мяукащ приятел могат да са трудни и да ни изправят на ръба на търпението. Ако имате съмнение за някакво здравословно състояние, поради което котката ви се държи натрапчиво – потърсете ветеринарния си лекар. Ако става дума за проблеми в поведението – тук ще се изисква вашата креативност. Опитайте се да приберете или поставите на недостъпно място предметите, които са обект на игра. Инвестирайте в повече котешки играчки, легълце, хамак, пъзели и като цяло котешки аксесоари, които да привличат вниманието ѝ.

7. Агресивна игра

коте с играчкаСнимка: Pixabay

Някои котки играят агресивно – нахвърлят се, драскат и хапят, в резултат на което оставят болезнени драскотини по кожата ви. Добре е да научите котката си да играе с играчки – мишки, риби, топки или просто хартиена торба или кутия. Никога не насърчавайте темпераментния любимец ви да си играе с пръстите на ръцете или краката ви, тъй като така ще се отпуска все повече и повече в играта си, а това ще става все по-болезнено за вас.

Ако мяукащият ви приятел се насочва с груба игра към вас – вземете играчка и го насочете към нея.

След това, когато се успокои можете да го вземете и да го погалите, за да свикне, че към вас трябва да се отнася с нежност.

Как да отучим малките котета от драскане и хапанe

8. Тревожност при раздяла

Котките обичат да са в компанията на хората, защото са много социални. Ако вашата котка прави бели, когато остане сама, най-добре би било да я игнорирате за около 15 минути, преди да излезете, за да свикне. Също така, може да ѝ оставите любимите играчки и да ги приберете, когато се върнете вкъщи. Котките се нуждаят от вашето внимание, така че отделете време за игра, за да може да си почине, когато е сама. Ако проблемът продължава, посъветвайте се с вашия ветеринарен лекар.

9. Прекомерно близане

Котките ближат козината си, за да я поддържат, а също така и за да се успокоят. Ако прекалят, обаче, може сами да навредят на кожата си. Ако забележите, че мяукащият ви приятел прави това по-често от нормалното – заведете го на ветеринарен лекар. Съществуват някои състояния, при които един от симптомите е прекомерна грижа за козината. Все пак, ако проблемът е само поведенчески – може да е свързан с някаква промяна във вашия дом. Опитайте да отделите повече време на домашния любимец, да разберете какво го смущава и да обособите негово пространство, за да се чувства спокоен. И най-важното – показвайте любовта си! Знаем, че това няма да е трудно.

10. Агресия

агресивна коткаСнимка: Pixabay

Котките се държат агресивно, когато са стресирани или ги е страх. Те могат да заемат агресивна поза изпънати крака, извит гръбнак, изправена нагоре опашка и настръхнала козина. Очите са разширени, ушите са притиснати към главата, могат дори да ръмжат и съскат. В такива ситуации никога не приближавайте и не докосвайте домашния си любимец, колкото и силна да е връзката помежду ви. Дайте му време да се успокои. Възможно е да се е уплашил от някакъв звук навън или определена миризма.

11. Наблюдава ви в спалнята, докато сте с партньор/ка

Котките са социални създания, които в природата споделят ежедневието си със своята група – те ловуват, почиват и се хранят заедно. Домашната котка, макар и далеч от дивите си корени, често запазва този инстинкт. Когато тя има достъп до вашата спалня или легло, това пространство става част от „груповата територия“.

Присъствието ѝ, докато сте с партньора си, може да изглежда неловко или дори притеснително, но за котката това е просто нейният начин да участва в социалния ви живот. За да минимизирате това поведение, ограничете достъпа ѝ до спалнята в определени часове. Ако котката протестира, осигурете ѝ алтернативно място за почивка – например удобно легло в друго помещение – и я поощрявайте с лакомства, когато я използва.

12. Носи ви „подаръци“

Много собственици на котки се ужасяват, когато открият мъртъв гризач или птица, поставени на прага или, още по-зле, в дома. Това поведение обаче не е агресивен акт, а израз на социална връзка. Котките, особено тези с достъп до външния свят, носят плячка на своите хора като демонстрация на грижа или желание за споделяне. За тях това е част от естествения ловен инстинкт.

Ако искате да намалите този навик, увеличете времето за активна игра с вашата котка, използвайки играчки като въдички или топки, за да ѝ осигурите начин да изразходва енергията си. Когато котката ви донесе „подарък“, дискретно го премахнете, без да ѝ обръщате внимание, за да не я насърчите.

13. Крие се от гости

Котка се криеСнимка: iStock

За котките, които не са свикнали с много социални контакти в ранна възраст, появата на непознати хора може да бъде истинско изпитание. Те възприемат новите лица като потенциална заплаха и често търсят безопасни места, където да се скрият. Това е напълно нормално поведение за плахи или неособено социализирани котки.

За да помогнете на вашия домашен любимец да се чувства по-спокойно, осигурете му специални скривалища – меки къщички, кутии или високи рафтове, където може да наблюдава обстановката, без да се чувства застрашен. Можете също така да насърчите позитивно взаимодействие, като дадете на гостите лакомства, които да хвърлят към котката. Никога не я насилвайте да излиза от укритието си – доверието се изгражда бавно.

14. Търси внимание от гости, които не го искат

Един от парадоксите в котешкото поведение е, че те често предпочитат хората, които ги игнорират. Това е свързано с начина, по който котките възприемат зрителния контакт – за тях той може да бъде знак за агресия или заплаха. Хората, които не се опитват да привлекат вниманието на котката, изглеждат по-безопасни, което я кара да проявява любопитство към тях.

Ако вашата котка се насочва към гости, които не желаят взаимодействие, може да опитате да я отвлечете с играчки или лакомства, за да насочите вниманието ѝ в друга посока. Създайте й занимание, като предложите интерактивна игра или осигурите обособено място, където може да се чувства важна и ангажирана.

Колкото и да обичаме котките, грижите за тях понякога могат да ни костват нерви. Винаги се старайте да запазвате спокойствие и да се опитате да разбирате какво тормози животинчето ви и защо реагира по определен начин. Това много ще ви помогне във възпитанието и щастливото съжителство!

Вижте още:

Кога и защо котките съскат

Агресията при котките

Опасно ли е за мен, ако котката ми ме ухапе

Виж още